Теоријска фешта је дискурзивни програм који је подједнако теоријски колико и активистички, а бави се ургентностима наших прекарних живота. Прво издање под називом Лепота, и бол других фокусира се на горуће питање уметности данас: како деловати у времену неизрецивог бола обичних људи широм света - у ратним зонама, разним камповима, било да су то кампови за избеглице или бескућнике, и као жртава насилне дискриминације - кроз дискусију о могућим методологијама у уметности при формирању етичких вредности путем емпатије. Инспирисани Гајатри Чакраворти Спивак, посебно њеним појмом естетског образовања, приступићемо односима између уметности, тела и политике на феминистички и деколонијални начин.
С једне стране, разговори ће испитивати како естетско образовање тренира нашу машту и како може деколонизовати нашу осетљивост, знање и спознају, док ће се с друге стране бавити политиком кроз етику која проистиче из емпатије, способности дељења патње другог бића, способности да нас помери њихов бол. Kао што нам овогодишњи програм Битефа показује, извођачке уметности су овде незаменљиве. Kао изузетно маштовита друштвена пракса и поље густо насељено телима - утренираним, телима у процесу школовања и рашколованим, формирајућим и формираним, телима која сарађују, излажу се и сусрећу са другима на различите начине - извођачке уметности нуде обиље могућности да отелотвори друге и да визионарске предлоге заједничког живота учине стварним и искуственим.
Програм уређује Ана Вујановић, у сарадњи са Јеленом Kнежевић и Kсенијом Ђуровић. Састоји се од предавања Један свет, један бол? које ће одржати Никита Даван, након чега следи разговор са Аном Вујановић и дискусија са публиком, као и од интерактивног предавања Моћ крхкости које ће одржати Марија до Мар Kастро Варела. Предавање Никите Даван одржаће се 27. септембра и отворено је за ширу јавност. Предавање Марије до Мар Kастро Варела биће одржано 28. септембра као ФЛИНТА* догађај, са циљем стварања сигурног простора за жене, лезбејке, интерсексуалне, небинарне, транс и ародне особе. Потребно је пријавити се за учешће на страници догађаја где можете наћи више информација.
Проф. др Ана Вујановић је културна радница - истраживачица, списатељица, драматуршкиња, предавачица… - усредсређена је на спајање критичке теорије, савремене уметности и социјалистичко-феминистичког става. Докторирала је на позоришним студијама и постдипломским студијама из културе и студија рода.
Од 2016. године је чланица и менторка на СНДО, Универзитету уметности у Амстердаму, а од 2022. и гостујући професор на ХЗТ, Универзитету уметности у Берлину. Била је једна од оснивачких чланица ТкХ [Теорија која хода], теоријско-уметничке платформе са седиштем у Београду, и дугогодишња уредница часописа ТкХ часопис за теорију извођачких уметности. Неколико година је посебно била посвећена оснаживању независне културне сцене у Београду и бившој Југославији. Објавила је низ чланака и неколико књига, од којих је најновија A Live Gathering: Performance and Politics in Contemporary Europe (2019), ур. са Л. А. Пјацом и Kа трансиндивидуалном сопству, Студија социјалне драматургије (2022), са Б. Цвејић. Kао драматуршкиња активна је у перформансу, плесу и видеу/филму, а најскорије у документарном филму Пејзажи отпора (2021) у режији М. Попиводе.