Ilustracija: Maja Josifović
Ilustracija: Maja Josifović

Teorijska fešta je diskurzivni program koji je podjednako teorijski koliko i aktivistički, a bavi se urgentnostima naših prekarnih života. Prvo izdanje pod nazivom Lepota, i bol drugih fokusira se na goruće pitanje umetnosti danas: kako delovati u vremenu neizrecivog bola običnih ljudi širom sveta - u ratnim zonama, raznim kampovima, bilo da su to kampovi za izbeglice ili beskućnike, i kao žrtava nasilne diskriminacije - kroz diskusiju o mogućim metodologijama u umetnosti pri formiranju etičkih vrednosti putem empatije. Inspirisani Gajatri Čakravorti Spivak, posebno njenim pojmom estetskog obrazovanja, pristupićemo odnosima između umetnosti, tela i politike na feministički i dekolonijalni način.

S jedne strane, razgovori će ispitivati kako estetsko obrazovanje trenira našu maštu i kako može dekolonizovati našu osetljivost, znanje i spoznaju, dok će se s druge strane baviti politikom kroz etiku koja proističe iz empatije, sposobnosti deljenja patnje drugog bića, sposobnosti da nas pomeri njihov bol. Kao što nam ovogodišnji program Bitefa pokazuje, izvođačke umetnosti su ovde nezamenljive. Kao izuzetno maštovita društvena praksa i polje gusto naseljeno telima - utreniranim, telima u procesu školovanja i raškolovanim, formirajućim i formiranim, telima koja sarađuju, izlažu se i susreću sa drugima na različite načine - izvođačke umetnosti nude obilje mogućnosti da otelotvori druge i da vizionarske predloge zajedničkog života učine stvarnim i iskustvenim.

Program uređuje Ana Vujanović, u saradnji sa Jelenom Knežević i Ksenijom Đurović. Sastoji se od predavanja Jedan svet, jedan bol? koje će održati Nikita Davan, nakon čega sledi razgovor sa Anom Vujanović i diskusija sa publikom, kao i od interaktivnog predavanja Moć krhkosti koje će održati Marija do Mar Kastro Varela. Predavanje Nikite Davan održaće se 27. septembra  i otvoreno je za širu javnost. Predavanje Marije do Mar Kastro Varela biće održano 28. septembra kao FLINTA* događaj, sa ciljem stvaranja sigurnog prostora za žene, lezbejke, interseksualne, nebinarne, trans i arodne osobe. Potrebno je prijaviti se za učešće na stranici događaja gde možete naći više informacija.

Prof. dr Ana Vujanović je kulturna radnica - istraživačica, spisateljica, dramaturškinja, predavačica… - usredsređena je na spajanje kritičke teorije, savremene umetnosti i socijalističko-feminističkog stava. Doktorirala je na pozorišnim studijama i postdiplomskim studijama iz kulture i studija roda.

Od 2016. godine je članica i mentorka na SNDO, Univerzitetu umetnosti u Amsterdamu, a od 2022. i gostujući profesor na HZT, Univerzitetu umetnosti u Berlinu. Bila je jedna od osnivačkih članica TkH [Teorija koja hoda], teorijsko-umetničke platforme sa sedištem u Beogradu, i dugogodišnja urednica časopisa TkH časopis za teoriju izvođačkih umetnosti. Nekoliko godina je posebno bila posvećena osnaživanju nezavisne kulturne scene u Beogradu i bivšoj Jugoslaviji. Objavila je niz članaka i nekoliko knjiga, od kojih je najnovija A Live Gathering: Performance and Politics in Contemporary Europe (2019), ur. sa L. A. Pjacom i Ka transindividualnom sopstvu, Studija socijalne dramaturgije (2022), sa B. Cvejić. Kao dramaturškinja aktivna je u performansu, plesu i videu/filmu, a najskorije u dokumentarnom filmu Pejzaži otpora (2021) u režiji M. Popivode.

 

Jedan svet, jedan bol?

Jedan svet, jedan bol?

Predavanje Nikite Davan

Opširnije
Moć krhkosti

Moć krhkosti

Interaktivno predavanje Marije do Mar Kastro Varele

Opširnije

Video i galerije slika

58Bitef24: Prva konferencija za medije

58Bitef24: Prva konferencija za medije

58Bitef24: Odbrojavanje

58Bitef24: Odbrojavanje

58Bitef24: Druga konferencija za medije

58Bitef24: Druga konferencija za medije

58Bitef24: Novinarski izlet

58Bitef24: Novinarski izlet