Fotografija: Ne idi daleko, Dečje pozorište Subotica, Milica Perišić
Fotografija: Ne idi daleko, Dečje pozorište Subotica, Milica Perišić

Bitef Polifonija izrasla je nakon velikih ratova, kao snaga razumevanja i uzajamnosti. Bila je i ostala naše utočište, još više pogon. Usmerena na pravljenje uslova da se ratovi zaustave, da se sačuva detinjstvo, da se pusti na miru, da postoji bez smrti i gladi. Cilj je i dalje jasan, čak i kada se čini da sasvim izmiče: kroz pozorište i igru, kroz ogledne umetničke forme, ponovo probuditi snage društvenosti, dok se gradi svet oslobođen oružja i torture. Ovogodišnje izdanje nam je posebno važno. Dešava se dok desetine hiljada dece ostaju zarobljena ispod ruševina, zatrpana u masovnim grobnicama, izgubljena u borbama. Dok stotine mladih svakoga dana strada u progonima, dok ih izgladnjuju, muče i hapse, i po kratkom postupku osuđuju na dvadeset godina robije kada kamenjem gađaju vojna vozila. Može da se žmuri, i da se zamišlja da su Gaza, Sudan ili Ukrajina veoma daleko, te da nije moguće tako brzo vratiti se u život pun gelera. Ali ne može dugo. Brzo se širi pandemonijum. Tu je, nema se kud.

Usred novog svetskog rata, brutalnijeg od svih prethodnih, okupljamo se i preplićemo glasove koji umeju da se bore za društvo. Mislimo o deci u ratu, o njihovom strahu i stradanju, njihovoj hrabrosti kao i o borbi. Govorimo o gladi, o tome kako sa svakim izvozom oružja život na periferiji postaje teži i skuplji, a detinjstvo tužnije. Preispitujemo opresivne sisteme države koji diktiraju nepravde, počev od škole do svih zahteva poretka, sa sigurnim završetkom u rovu. Prisećamo se polifonih metoda i pristupa koji su se tokom prethodnih decenija suočavali sa ratom, tražili načine da se o ratu govori, i da se sa njim izađe na kraj. Ovih četvrt veka za nas je bilo putovanje spram hegemonije, protiv oružja i strukturnog nasilja u svim svojim vidovima. Tražio se jezik slamanja, opovrgavanja, nepristajanja da se bude vojnik poretka. Tražio se put negacije sile. Udruživanje je bilo nužno. Polifoni tokovi uplitali su se katkad slučajno, možda i neočekivano, ali nikada bez osetljivosti da se spletovi prepoznaju i daljim delovanjem osnaže.

Nedavno smo se na jednoj radionici igrali rečima, tražeći nove antonime. I spram rata, pojavila se reč dete. Onda smo svi zaćutali.

Deca u ratu. Mi u miru?!

Radionice, dijalozi i predstave, vodiće nas kroz ovo pitanje, dok se spremamo za novih četvrt veka.

Irena Ristić

U Beogradu, 30. jula 2024.

 

Osnovala i koncipirala Bitef Polifoniju: Ljubica Beljanski-Ristić

Uredila: Irena Ristić, u saradnji sa protagonistima polifonih praksi

Organizovale i producirale: Sofija Nađa Stanić i Lenka Miloradović

Podrška: Ustanova kulture „Parobrod“, Kulturni centar Magacin

Fotografija: Ne idi daleko, Dečje pozorište Subotica, Milica Perišić

Četvrt veka nas

Četvrt veka nas

Zajednička izložba i instalacija

Opširnije
Jedanaest potkošulja

Jedanaest potkošulja

Tekst: Edvard BondIspitna predstava III godine pozorišne režije u klasi red. prof. Egona Savina i vanr. prof. Kokana Mladenovića

Opširnije

Video i galerije slika

58Bitef24: Prva konferencija za medije

58Bitef24: Prva konferencija za medije

58Bitef24: Odbrojavanje

58Bitef24: Odbrojavanje

58Bitef24: Druga konferencija za medije

58Bitef24: Druga konferencija za medije

58Bitef24: Novinarski izlet

58Bitef24: Novinarski izlet