Budućnost

O selekciji

Predstava Budućnost Žige Divjaka u koprodukciji Beogradskog dramskog pozorišta i Mestnog gledališča ljubljanskog jedna je od dve domaće produkcije u ovogodišnjem programu. Slovenački reditelj u ovom projektu nastavlja da istražuje distopijske vizije sveta svojstvene njegovoj autorskoj poetici, ali ovog puta pomerajući fokus sa antropocentrične perspektive na neljudska iskustva. Ova gotovo neverbalna predstava upečatljive estetike priča priču o susretu ptica sa otpadom koji ljudi ostavljaju za sobom. Divjak istražuje destruktivne uticaje kapitalizma i konzumerizma na prirodni svet, kreirajući dirljivu predstavu koja nas podstiče na hitno preispitivanje sopstvenog odnosa prema prirodi.

O predstavi

Ljudski otpad, vidljiv i nevidljiv, putuje kroz ogromne atmosferske slojeve i široke okeanske struje. Raširio se nadaleko, sve do pupka okeana, do usamljenog atola dve hiljade kilometara udaljenog od najbliže civilizacije. Akumulira se i u telu odanog albatrosa, koji stotinama godina i hiljadama kilometara naokolo skuplja hranu za svoje mlade, da bi završio u stomaku mladog albatrosa.

Milioni i milioni godina letenja iznad nemirne površine mora, nebrojeni albatrosi, koji su se brinuli i trudili da omoguće nastavak vrste, dolaze u dodir sa ljudskom genijalnošću, materijom starom manje od sto godina - plastikom.

Hemikalije, plastika, živa bića i njihovi rođaci, obaveze, odnosi su kombinovani u složenoj mreži međusobnih uticaja.

Budućnost je predstava skrivena u ovoj složenoj mreži međusobnih uticaja.

O autoru

Žiga Divjak je jedan od najuticajnijih mladih slovenačkih reditelja, koji se svojim angažovanim predstavama bavi najaktuelnijim društvenim temama. Na svoj društveni angažman kao student skrenuo je pažnju projektom Neposredno pre revolucije (2013-2015), u kojem je pošao od pretpostavke da pozorište može uticati na društvo i postepeno ga transformisati. U tom duhu i sa svežim rediteljskim pristupima stvorio je brojne istaknute predstave u mnogim slovenačkim pozorištima. Uprkos mladosti, može se pohvaliti velikim brojem nagrada. Već je dobio dve Borštnikove nagrade za režiju: 2017. za produkciju Čovek koji je posmatrao svet (SMG) i 2021. za produkciju Gejm (SMG i Maska institut). Predstava 6 (SMG), koju je takođe režirao, osvojila je 2018. godine glavnu nagradu festivala Borštnikovo srečanje za najbolju predstavu. Žiga Divjak je 2021. godine dobio Župančičevu nagradu za rediteljski rad u poslednje dve godine, a na 51. Nedelji slovenačke drame u Kranju dobio je specijalnu nagradu za izvođenje Gejma, po oceni žirija. Produkcije Sedam dana (2019) i Usedline (2022), koje su zapanjujuće precizne antropološke studije svakodnevice, primljene su sa velikom ljubavlju kod publike MGL-a. Odjeknule su i njegove druge predstave: Hlapec Jernej i njegovo pravo u produkciji Cankarjevog doma Ljubljana, Ob zori (po Cankarovim tekstovima) i Kons: Novi dobi (po Kosovelovim tekstovima) u Prešernovom pozorištu Kranj, kao i Pluća Dankana Makmilana u SNG Drami Ljubljana i Vrućina u Slovenskom mladinskom gledališču. Žiga Divjak će treći put sarađivati sa MGL-om u sezoni 2023/2024.

Iz kritika

Budućnost je uvela potrebnu svežinu u naše pozorište, donoseći nesvakidašnji, dopadljiv i zavodljiv, ali i angažovan scenski izraz. Ova, da tako kažemo, bitefovska predstava, zauzima formalno složeno polje izvođačkih umetnosti, mešavinu pantomime, performansa, fizičkog i plesnog teatra, filmskog jezika. (...) Ovi prizori, kao i predstava u celini, donose izazovan spoj jasnog kritičkog angažmana, alarmantnog buđenja ekološke svesti, potrebe za brižljivom negom i oporavkom naše izmrcvarene planete, sa dubinski promišljenim, fino estetizovanim i simbolički prodornim scenskim jezikom. Oni delikatno otkrivaju da će nas bahatost i sebičnost, nemar prema drugim (ljudskim) bićima, odvesti u budućnost bez života, na groblja industrijskog (blago)stanja.“

Ana Tasić, Politika